V tomto návode vám predstavíme postup pre zmenu výšky DPH určitej skupiny tovarov alebo služieb rýchlo a jednoducho. Požiadavka na zmenu DPH tovarov alebo služieb vychádza z legislatívnej úpravy platnej od 1.1.2023 do 31.3.2023 na služby súvisiace so športom, ale aj na reštauračné a stravovacie služby za určitých podmienok.

Kedy je možné predávať tovar a služby s 10% DPH

Tovar a služby so sníženou sadzbou DPH je možné predávať za predpokladu, že boli dodržané podmienky  a charakter podávania jedál alebo nápojov alebo obidvoch, pri zabezpečení podporných služieb, ako obsluha, priestor na konzumáciu, toalety. V prípade, že sa jedná o predaj cez donášku, alebo prostredníctvom rýchleho občerstvenia, tzv. jedla so sebou, toho sa znížená sadzba týkať nebude.

Môžem si niečo pripraviť aj pred 1.1.2023?

Áno, je možné si pripraviť účtovanie kariet pre donášku. 

1. Nastavenia skladových kariet

 1. Kliknite v menu aplikácie na Karty.
 2. Kliknite na tlačidlo Nastavenia.
 3. Tu je možné definovať či sa má aplikovať Zmena sadzby DPH pre rozvoz(To znamená, či sa pri účtovaní na rozvoz má meniť 10% DPH na 20% DPH.)
 4. Od kedy sa má toto nastavenie aplikovať, teda od 1.1.2023. (Akonáhle po tomto dátume, bude do objednávky pridaná položka, ktorá má nastavenú 10% DPH a bude sa jednať o objednávku na donášku, systém automaticky DPH prednastaví na 20%.)
 5. Zmeny potvrdíte kliknutím na Uložiť

2. Nastavenie automatickej zmeny DPH na kartách na donášku

Nakoľko vyplýva z legislatívnej zmeny, že zmena DPH sa netýka tovarov na rozvoz / donášku, je možné na kategóriach pre online objednávanie definovať automatickú zmenu sadzby DPH. Následne ak vytvorí obsluha objednávku na donášku, alebo si zákazník objedná sám tovar cez online objednávanie, aplikuje sa vyššia DPH.
 1. Kliknite v menu aplikácie na Kategórie.
 2. Vyberte kategóriu a kliknite na Viac
 3. Prejdite do záložky Úkony.
 4. V časti Zmena sadzby DPH pre donášku aktivujte možnosť Použiť zmenu sadzby DPH pre donášku(V prípade, že robíte zmenu na kategórii, ktorá obsahuje ďalšie podkategórie, zmena výšky DPH sa aplikuje aj na podkategórie.)
 5. Kliknite na tlačidlo Zmeniť.
 6. Zmeny potvrdíte kliknutím na OK.
 7. Kliknite na tlačidlo Uložiť.

Komentáre (0)

Momentálne žiadne komentáre